Uzman Tabip

Chia Tohumları: Gerçekten Süper Gıda mı?

10.12.2020
404
Chia Tohumları: Gerçekten Süper Gıda mı?

Minicik chia taneleri , yıllardan beri sağlık bombası olarak kabul edilir ve kilo vermenize yardımcı olur. Chia tohumlarında hangi bileşenler bulunur ve neden süper gıda olarak kabul edilir?

Goji meyveleri, nar ve acai gibi yiyeceklerin yanı sıra chia tohumlarının da, inanılmaz derecede sağlıklı oldukları söylenir. Chia tohumları da süper gıda olarak lanse edilir. Peki bu ne kadar doğru?

Meksika kökenli chia, adaçayı bitkileri ailesine aittir. Tahıllar, 5000 yıl önce Maya ve Azteklerin diyetinde zaten önemli bir rol oynamıştı ve diğer  yerli Amerikalılar da yüzyıllardır beslenmelerinde yer verdiler. Bitki, 15. yüzyılda ilk kez İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirildi, ancak kısa süre içinde tekrar unutuldu.

Günde maksimum 15 gram

Son yıllarda dünyada gerçek bir patlama yaşandı. Avrupalı gıda uzmanları, günlük en fazla 15 gram alınmasını tavsiye ediyor. Amerika’ lı uzmanlar ise 48 grama kadar izin veriyor. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda, insan sağlığına bir zararı bulunmadı.

Chia hayranları müsli, smoothies, puding veya reçelde oldukça nötr tatta olan bu tohumları kullanıyor. Ayrıca tohumlar, kraker, krep gibi hamurların da içine konulabiliyor. Ya da sadece bir kaşık dolusu yoğurt veya dondurmanın üzerine de serperek tüketmek mümkün.  Bitki olarak tüketiminde, filizlendikten sonra, salatalara ilave edilir. Veganlar arasında da çok sevilen chia,su, soya, pirinç veya badem sütü ile karıştırılınca yumurta benzeri bir dolgu jeli olarak kullanılıyor

İçeriği:

Şu faydalı besin öğeleri bulunuyor:

  • Antioksidanlar, (fenolik asitler)
  • Mineraller
  • Lif
  • Kalsiyum
  • Demir

Bu aktif bileşenlerin vücuttaki hücreleri radikal temizleyiciler olarak koruduğu söylenir.

Diyet liflerinin 100 gramında 34 kalori var. Sindirime yardımcı oldukları ve kalıcı bir tokluk hissi sağladığı biliniyor. Hint psyllium tohumları gibi, su tutma özelliği var. Chia tohumlarını tükettiğiniz zaman bol bol da sıvı almalısınız. Kanıtlanmış bir etki olmamakla birlikte, bazı kişilerde şişkinlik, gaz ve ishale neden olabiliyor.

Yüksek kaliteli proteinler ve yağ asitleri

100 gram başına 16 gramdan fazla protein içeriğine sahip olan chia tohumları, nispeten yüksek bir değere sahip bitkisel protein içeren buğday gibi tahıllardan daha iyi performans gösterir. Bununla birlikte, tüketimden kaynaklanan olumsuz etkiler çok nadiren ortaya çıkabilir. Alerjik reaksiyonlar veya bütün veya öğütülmüş tohumları yemekten kan inceltici ilaçlarla etkileşimler gibi yan etkilerin görüldüğü vakalar da olmuş.

Dikkat yan etkileri:

Kanı inceltebilir. Kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa veya kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, yiyip yiyemeyeceğinizi doktorunuza danışmanız iyi bir fikir olacaktır. Bu nedenle, operasyondan önce tohumların tüketilmemesi tavsiye edilir. Kan basıncını düşürebilir. Düşük tansiyonunuz varsa, dikkatli olmalısınız.

Chia tohumları yaklaşık yüzde 30 yağdan oluşur. Esansiyel, çoklu doymamış yağ asidi alfa-linolenik asit içerir. Vücut bunu, sadece balık yoluyla alınan EPA ve DHA gibi belirli miktarlarda uzun zincirli omega-3 yağ asitleri üretmek için kullanabilir. Bu yağ asitleri, aynı zamanda anti-enflamatuar olarak kabul edilir. Bazı test kişilerinde, kandaki doymamış uzun zincirli yağ asitlerinde bir artış tespit edilmiş. Ayrıca küçük tanelerin yüksek yağ içeriği nedeniyle birçok kalori içerdiği de dikkatten kaçmamalıdır.

Chia tohumlarının yerini alabilecek ürünler

Uzmanlar şu ürünlerin alternatif olabileceğini belirtiyor: Keten tohumu, kolza tohumu yağı veya fındık gibi tohumlarda da benzer bir yağ bileşimi bulunuyor.

Sonuç: Chia tohumları aslında oldukça sağlıklı bileşenler içerir, sizi doyurur  ve birçok şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, içlerinde bol miktarda kalorisi vardır, oldukça pahalıdırlar ve yerel gıdalarda benzer bileşenler de bulunabilir.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.