Uzman Tabip

Elde Titreme Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

09.12.2020
4.665
Elde Titreme Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Elde titreme nedir?

Günümüzde özellikle de ilerleyen yaşlarda meydana gelen hastalıklar arasında yer alan elde titreme inanılmaz derece de tehlikeli bir hastalıktır. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre elde titreme tek başına bir hastalık değildir ancak inanılmaz derecede önemli bir rahatsızlığın başlangıcı ve belirtisidir. Ayrıca nörolojik hastalıklarda da el titremesi görülebildiğinden ciddiye alınması gereken bir bulgudur.

Elde titreme hastalıkların belirtisi olarak görülebildiği gibi anlık yaşadığımız duygusal değişikliklerde de yaşanabilmektedir. Özellikle heyecan, stres ve ağlama gibi durumlarda eller titreyebilir elinizin hareketlerini kontrol edemeyebilirsiniz. Ne yazık ki halk arasında duygu değişiklikleri yaşandığında elde titreme görüldüğünde sakinleşmeye çalış, geçicidir, birazdan geçer gibi yönlendirmeler son derece yanlış olan yönlendirmelerdir.

El titremesinin nedenleri;

Elde titreme eklemlerde oluşan el sallanması, eldeki hareketliliği kontrol edememe olayıdır. Ayrıca eklem hareketleri olarak adlandırdığımız olay sadece ellerde gerçekleşmez. Ayaklarda, ses tellerinde özellikle titreme ve başta sallanma ve güç kaybetme yaşanabilmektedir.

Elde titremeyi tek bir konuya bağlayamayız. Çünkü her bireyin kendine ve yapısına göre hastalık belirtileri farklı olabilmektedir. Net bir hastalık belirtisi değildir. Çoğu hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Nedenlerin arasına Parkinson hastalığının belirtisi olarak da ekleyebiliriz.

Ellerde titreme hastalık ve duygu değişiklikleri dışında birde bazı ilaçların yan etkisi olarak da görülebilir. Özellikle baş hastalıkları için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak görülmektedir. Eğer ilaçların yan etkisi olarak ellerinizde titreme yaşıyorsanız mutlaka bir nöroloji uzmanına danışmalısınız. Çünkü doktorun yönlendirmesiyle ilaçların dozu ayarlandığı zaman ellerde titreme şikayetiniz sona erer.

Özellikle de ellerde titreme olayını yaşıyorsanız stres, fiziki yorgunluk, üzüntü ve fazla egzersizlerden uzak durmanız sizin sağlığınız açısından son derece önem taşır. Doktora gittikten sonra eğer herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak tanı konulursa özelliklede nörolojik tanılar konulursa inanılmaz hayati tehlike taşırsınız ve son derece tedavinizi dikkate alıp, doktorunuzun yönlendirmelerini harfiyen uygulamalısınız aksi takdirde ellerde titreme olayını atlatamazsınız ve tedaviniz geriler.

Ellerde tireme kimlerde görülür?

Ellerde titremenin kesin ve net bir hastalık belirtisi olmadığı için net olarak bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak genel hastalıklar itibari ile bu yaş alt yaş sınırı 30 denilirse doğru söylenmiş olur. Ancak istisnalara ve hastalık çeşitlerine bağlı olarak bu yaş düşebilir ve daha da artabilir.

30 yaş sadece genel hastalıkların belirtisi olarak kabul edilmiştir. Her hastalığın yaş ortalaması farklı olduğundan ne yazık ki net bir bilgi veremeyiz. Yaş ve hastalığın sınıflandırılması tamamen hastalık türüne göredir. Bu yüzden ne olursa olsun doktorunuza gittikten sonra tanı konulunca hastalığın ne olduğu belirlenir. Ellerde titremeyi direk olarak tedavi etmek mümkün değildir. Çünkü altta yatan hastalığı ve ellerde titremeye neden olan hastalığı bulup tedavi etmek gerekmektedir. Hastalık tedavi edildikten sonra ellerde titreme zaten kendiliğinden yok olacaktır.

Ellerde titreme nasıl tedavi edilir?

Ellerde titreme Tremonun dediğimiz hastalığa bağlı görülüyorsa eğer öncelikle tanı konulduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Tremonun hastalığı çeşitli olduğundan tedavi yöntemleri de farklı olacaktır. Duygu değişikliğine bağlı yaşanıyorsa eğer öncelikle önlem ve tedavi olarak stres yapmamalı, üzüntülü hallerden uzak durmalı ve ağır egzersizler yapıyorsanız biraz ara vermelisiniz. Ancak ellerde titreme ilaç kullanımına bağlı olarak yan etki şeklinde yaşanıyorsa doktora gidilip durum bildirilmelidir. Durum bildirildikten sonra doktorun yapacağı ilaç dozu ayarlamasından sonra ellerde titreme şikayetiniz son bulacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.