Uzman Tabip

Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

09.12.2020
887
Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Hemen herkes kış aylarında bir defa hastalanır. Bu da günlük yaşantıyı fazlasıyla etkileyen bir durumdur. Böyle bir durumu yaşamamak için kış aylarında beslenme alışkanlıklarında yapılacak minik değişikliklerle, grip ya da soğuk algınlığına yakalanmadan kış aylarını geçirmek mümkün olabilir. Beslenme alışkanlıklarında yapılacak minik değişikliklerdeki amaç ise; tamamen kış aylarında sağlıklı beslenme ile bağışıklık sistemini güçlendirmek içindir.

Kış aylarında havaların iyice soğuk olması ve havanın da erken kararması, akşam yemeğinden sonra da yeme isteği devam eder. Ayrıca yüksek kaloriye sahip içeceklerin de tüketimi artar. Bu tüketimler nedeniyle hastalık geçirme riskini arttırmanın yanı sıra yaz aylarında fit bir fizik görüntüsüne sahip olmak pek mümkün değildir.

Kış Aylarında Beslenme Alışkanlıkları Önemlidir

Kış aylarında beslenme alışkanlıklarında yapılması gereken değişiklikler aslında oldukça kolay. Bu konuyla ilgili işte kış aylarında beslenme alışkanlıkları için bazı öneriler:

Renkli sebze ve meyveler: Sebze ve meyve tüketiminin porsiyonlarını arttırarak, güzel bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Böylelikle A ve C vitamini bakımından zengin bir beslenme planına sahip olursunuz. Ayrıca antioksidan ihtiyacınızı da giderebilirsiniz. Her gün portakal, havuç ve nar gibi sebze ile meyvelerin tüketilmesi önemlidir. Sıvı tüketimi için bu meyve ve sebzelerin suyundan da faydalanılabileceği gibi, asıl önemli olan taze şekilde tüketilmesidir. Eğer sıvı olarak tüketecekseniz de taze sıkılmış olarak tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

Bağışıklık sistemi için

1 kase yoğurt yemek veya 1 bardak kefir içmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için son derece önemlidir. Gün içinde tüketilmesi gereken bu besinler, ara öğün olarak tüketilerek aynı zamanda kilo kontrolü sağlamak açısından da iyi olur. Birden fazla hedef için oldukça faydalı olan bu besinler kış aylarında sağlıklı beslenme için mutlaka listeye eklenmelidir.

Yeşil Çay: Havalar soğuduğunda genellikle sıcak çikolata ya da salep gibi şeker oranı yüksek içeceklere ilgi daha fazla artar. Yaz aylarına fit bir şekilde başlamak istiyorsanız, kış aylarında beslenme şeklinizde daha sağlıklı olan yeşil çayı içmeniz iyi bir seçim olur. Yeşil çayın dışında kuşburnu, ıhlamur gibi bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz. Poşet çay olarak tüketmek yerine demleme yönetimiyle bitki çaylarınızı hazırlamanız, kesinlikle faydasını arttıracaktır. Bitki çaylarının içerisinde fenolik bileşikler bulunur. Bu bileşikler de bağışıklık sisteminizi güçlendirici etkiye sahiptirler.

Bol su tüketin: Kış aylarında su tüketiminin azaldığı görülür. Soğuk havaların etkisiyle cildin de çabuk kuruduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle günlük su ihtiyacınızı karşılayacak ölçüde su tüketmeniz önemlidir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük su tüketimi 2 litredir. Suyu sade olarak tüketmek yerine; tarçın çubuğu, limon, salatalık gibi besinlerle içerisindeki mineralleri zenginleştirebilirsiniz.

Balık yiyin: Bağışıklı sistemini güçlendiren zengin bir içeriğe sahip olan balık, mümkün olduğunca kış aylarında beslenme programına haftada 2 kez tüketilecek şekilde ilave edilmelidir. Uzmanlar tarafından haftada 300 gr. tüketilecek olan balık, gerekli ihtiyacınızı karşılayacaktır. Balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; pişirilme şeklidir. Izgara veya buğulama yapılarak tüketilen balık her zaman daha sağlıklı besin kaynağıdır.

Tatlı krizine dikkat edin: Kış aylarında genellikle tatlı bir şeyler yeme isteği daha fazla artar. İşte böyle zamanlarda tercihinizi meyvelerden yana kullanın. Hem kış aylarında sağlıklı beslenme devam etmiş hem de tatlı krizine son vermiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.