Uzman Tabip

Korona Virüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23.11.2020
1.251
Korona Virüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2019 Aralık ayında Çin’de bir dizi zatürre vakası ortaya çıktı. Bu vakalar incelendiğinde etken virüs daha öncekilerden çok çok farklı olduğu görülmeye başladı. Bu virüse 2019 yeni Korona adı verildi. Tıp dünyasında Covid19 denilmektedir. Virüsler büyük bir virüs ailesidir. Bir genetik materyali, zarfı ve protein yapısında çıkıntılı bulunur. Virüsün şeklen kral tacına benzemesi üzerine bu virüs grubu adlandırılırken Latince de tacın anlamı Korona olduğu için bu isim kullanılmıştır. Bu virüsler solunum sistemi bazen sindirim sistemi hastalıkları yaparlar. Solunum sisteminde nezle, zatürre ve nefes darlığı gibi etkenler belirtir. Bu hastalıklar çoğu insanda hafif seyreder. Fakat bazıları çok ciddi hastalıklara yol açar. Bunların başında 2003 yılında Çin’de tekrar SARS-COV ve 2012 yılında Suudi Arabistan’da MERS-COV virüsleri gelmektedir. Yeni tür korona virüs 2019 yılında belirti gösterdi. Bir grup insanda zatürreye neden olan bu hastalık ilk defa Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmaya başladı. Hastalığa yakalanan kişiler virüsü aile üyelerine ve gittikleri sağlık kuruluş çalışanlarına taşıdılar. Hastalık sadece Çin’de sınırlı kasada kısa süre içinde dünyanın bazı ülkelerine yeni tip korona virüs belirtilerine görülmeye başladı. Günümüzde tüm dünyaya bulaşmıştır yeni tip korona virüs.

KÖKENİ?

Korona virüsler bazı hayvanlarda bulunur bulunur. Hayvanlardan insanlara bu virüs bulaşabilir. Bu şekilde korona virüs yayılır. İnsanlara bulaşması virüsün mutasyonu ya da hayvanlarda temas gibi birçok faktöre bağlıdır. Mesela MERS-COV virüsünün develerden, SARS-COV virüsünün Mis kedilerden bulaştığı gibi günümüzde yeni tip korona virüs olan (COVİD19) yarasalardan bulaştığı söylenmektedir.

NASIL BULAŞIR?

Genel virüslerin hasta olan kişide öksürme ve hapşırma esnasında ağızdan ve burundan çıkan su damlacıkları aracılığıyla başka bireylere bulaşır böylece. Yeni tip korona virüs enfeksiyonundan risk altında bulunan kişiler hayvanlarla korumasız yakın temasta bulunan hasta kişilerin aile üyeleri ve sağlık çalışanlarıdır.

KORONA VIRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtileri hafif ya da şiddetli bir şekilde seyretmektedir. Ateş ve öksürüğün yanı sıra hastalığın şiddetli geçirenlerde nefes darlığı, zatürre, böbrek yetmezliği ve halsizlik meydana gelebilir. Hastalığın tanısı PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) bir testle belirlenebilir. Bu test virüsün genetik parmak izi laboratuvar ortamında belirlenmesi esnasına dayanır. Destekleyici bakım iyileşmede çok önemli bir faktördür. Hastalığın aşısı henüz maalesef bulunmamaktadır. Aşı ve tedavi geliştirme çabaları devam etmektedir bilim insanları aşı bulma çabasını daha çok sıklaştırdılar.

KORONA VİRÜS NASIL ÖNLENİR?

 • Hijyen kurallarına bire bir uyulması gerekir. Hastalığın koruma ya dağıtma esnasında çok iyi günlük bir uygulamadır.
 • Öksürme veya hapşırık sırasında ağız ve burnumuzu tek kullanımlık peçete ile kapatmalıyız.
 • Bunun ardından ellerimizi sabun ve bol suyla yıkanmalıyız.
 • Su yoksa alkollü dezenfekten ya da kolonya ile elimizi iyice yıkanmalıyız.
 • Hayvansal ürünler iyice pişirmeliyiz.
 • Kirli ellerle ağız ve burnumuza asla dokunmamalıyız.
 • Gerekmedikçe dışarı çıkmamalıyız.
 • Hastalık bize bulaştığında kendi kendimizi izole etmeliyiz.
 • Hastalık sırasında 14 gün boyunca evden çıkmamalıyız. Kendimizi bu şekilde karantinaya almamız lazım.
 • Hiç kimseyle el sıkışmamalıyız.
 • Gerekmedikçe ailelerimizle bile sarılmamalıyız.
 • Dışarıdan gelindiği vakit hiçbir yere dokunulmamalı ve hemen ellerimizi sabunla bol bol yıkamalıyız ve dışarıda iken asla hiçbir yere dokunmamalıyız.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.