Uzman Tabip

Sağlıklı İnsanların Yaşam Standartları

25.03.2019
2.893
Sağlıklı İnsanların Yaşam Standartları

Sağlıklı yaşam sürekli değişen bir kavram olmuştur. Sağlık için dünyanın farklı yerlerinde farklı tanımlar yapılmıştır. Ancak yine de genel olarak sağlık sadece fiziksel açıdan sakatlığın bulunmayışı değil aynı zamanda zihinsel ve ruhsal açıdan da iyi olma halidir. Bu iyilik hali zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir.

Hemen her insan yaşamının bir döneminde fiziksel hastalıkların yanı sıra ruhsal açıdan çöküntü yaşamış ve depresyona girmiştir. İnsanların sağlık ile ilgili tutum ve davranışları da kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bireyler kendi sağlık tutum ve alışkanlıklarını etkin bir biçimde sürdürür ise sağlık düzeylerini de bir o kadar korur ve geliştirirler. Ancak çoğu insanın sağlıklı davranış alışkanlığı yoktur. Sağlıksız yaşam da, hayat kalitesini düşürür.

Sağlıklı İnsanların Günlük Rutini ve Yaşam Standartları

Sağlıklı yaşayan insanların yaşam standartları, sağlıksız yaşayan insanlara göre her zaman daha yüksek olur. Sağlıklı yaşayan insanlar hem fizyolojik sağlık düzeylerini hem de zihinsel, ruhsal sağlık düzeylerini korur ve yükseltir. Sağlık sadece bireyin kendisi için değil aynı zamanda ailesi ve diğer sevdikleri içinde önemlidir ve korunması gerekir. Çünkü toplumu oluşturan aileler ve bireyler birbirlerinin durumlarından da etkilenmektedirler. Sağlıklı insanlar, diğer insanlara göre daha enerjiktir.

Uyku düzenini kurarlar ve sabah uyanması gereken saatte oldukça dinç bir şekilde uyanırlar. Enerjik oluşları çevresini de etkiler ve sosyal açıdan kendilerine olumlu bir ortam sağlarlar. Böylece sosyal aktivitede artış olur ve depresyona girme eğilimleri en aza düşer.

Aynı şekilde sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı ve alkol tüketiminden çoğunlukla kaçınırlar. Bu da ileri yaşta veya erken dönemde kalp ve damar rahatsızlıkları, KOAH, astım, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara yakalanma olasılıklarını en aza indirir.

Sağlıklı yaşayan insanlar hareketsiz bir yaşamı tercih etmezler. Standart bir yaşam için spor ve egzersiz, bol hareket oldukça önemlidir. Vücutta yağlanmayı önler ve kas, iskelet sisteminde kireçlenmenin de önüne geçer. Bu nedenle sabah koşusu, gün içerisinde ısınma hareketleri vesaire sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir.

Şehrin gürültü ve stresinden, hava kirliliğinden uzaklaşmak için de mümkün olduğunca sık bir şekilde doğa yürüyüşleri yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.