Uzman Tabip

Sağlıklı Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

26.03.2019
6.949
Sağlıklı Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Spor yapan bireylerin her zaman sağlıklı olduğu genellemesini yapmak çok doğru olmasa da spor yapmanın çoğu zaman bireylerin sağlıklarını olumlu yönde etkilediği biliniyor. Spor yapan bireylerin sağlığında ne gibi olumlu gelişmeler oluyor, spor yapmak psikolojiyi nasıl etkiliyor bu makalede bu soruları cevapları ile ilgili bilgiler sunulacaktır.

Sporun Sağlığa Faydaları Saymakla Bitmiyor

Modern şehirlerdeki yaşam koşulları insanları hareketsizliğe itebiliyor. Yürüyen merdiven kullanımı, İş yerinde saatler boyunca hareketsiz şekilde masada oturarak çalışmak bireylerin beden sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden beslenme uzmanları ve doktorlar tüm bireylere kendi koşullarına ve fiziksel durumlarına uygun spor yapmalarını öneriyorlar. Sporun sağlığa fayda sağladığı toplumdaki bireyler tarafından biliniyor. Fakat sporun bilinenin dışında da faydaları var. Düzenli yapılan spor kötü kolesterol düşüyor, tansiyon dengesizlikleri azaltıyor kişilerin ideal kilolarına yakın bir kiloya ulaşmalarına veya bulundukları kiloyu korumalarına fayda sağlıyor.

Bütün bunlar çoğu kişi tarafından bilinen faydalar pek bilinmeyen faydalarından bazıları ise şu şekilde; Spor uyku bozukluklarına da iyi geliyor ve kişinin daha derin ve sağlıklı bir uyku uyumasını sağlıyor. Spor yapmayan bireylere nazaran spor yapan kişilerin daha planlı programlı yaşayabildiği ayrıca daha mutlu oldukları biliniyor. Düzenli spor yapan bireylerin ruh sağlığının da fayda gördüğü araştırmalar tarafından kanıtlanmış. Düzenli spor yapan bireylerin agresiflik oranlarının düştüğü gözlemlenmiştir. Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Spordan Önce Kasları Hazırlamak Önemli

Spor eğitmenleri sağlık için spor yaparken sakatlanma riskini ortadan kaldırmak amacıyla spordan önce ısınma konusunda bireyleri uyarıyor. Mutlaka her çalışmadan önce en az beş on dakika kasları hazırlamak için belirli hareketler olduğunu belirtiyor. Bu hareketler yapıldıktan sonra asıl çalışmaya başlanması gerektiğini tam tersi durumda spor yapmaya hazır olmayan kasların ani şekilde zorlanarak sakatlanmalara yol açabileceğini vurguluyorlar.

Sağlıklı Spor Yapıldıktan Sonra Gevşeme Hareketleri Yapılmalı

Yapılan sporun ardından ısınan ve kasılan kasların gevşetilmesi de en az ısınma kadar önemli. Örneğin koşu yapan bir bireyin aniden durması veya ağırlık kaldıran kişinin birden bire ağırlığı bırakması kaslarda kramplar ve yırtılmalar gibi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.