Uzman Tabip

Sağlıklı ve Etkili Bir Yaşam

03.04.2019
757
Sağlıklı ve Etkili Bir Yaşam

İçinde bulunduğumuz evrende hayatımızı sürdürmemizin bir gereği olarak canlı olmamızın ana kaynağı olan hücrelerimiz en başta olmak üzere tüm vücudumuz ve organlarımız olağanüstü ve muhteşem bir denge ve düzen içerisinde çalışmaktadır. Bu denge elimizde olan ya da olmayan herhangi bir sebep yüzünden bozulacak olursa çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar ortaya çıkmakta ve bizim iyi olmamızı tehdit etmektedir. Dolayısıyla kısa ve öz bir şekilde sağlık kavramı; bireylerin tam anlamıyla iyi olabilmesi için fiziken veya bedenen hasta ya da sakat olmaması anlamına gelmez. Bu bireylerin aynı zamanda ruhsal veya psikolojik yönden de dengede olması, sosyal olarak da eksiksiz bir şekilde sağlıklı durumda olması gerekmektedir.

Sağlık İçin mi Yaşam Yoksa Yaşam İçin mi Sağlık?

İnsan olmamızın bir gerekliliği olarak yediğimiz ve içtiğimiz her şey bünyemizi, vücut esenliğimizi, sıhhat ve afiyette olmamızı etkilemektedir. Yemek yeme düzenimize veya ne yediğimize dikkat etmediğimiz sürece çeşitli sıhhat problemleri ile karşı kalırız. Her ne kadar içinde bulunduğumuz dünyada hayatımızı sürdürebilmemiz için çalışmamız ve para kazanmamız gerekiyorsa; çalışabilmemiz için de öncelikle halimizin ve sıhhatimizin yerinde olması gerekmektedir. Sıhhatimiz olmadığı müddetçe çalışabilmemiz ve para kazanmamız mümkün değildir.

Sıhhatimiz ve iyi olmamız hayatımızın normal akışında devam edebilmesi ve bu hayatı idame ettirmemiz için çok önemlidir. İyi bir beden ve psikoloji hayattan zevk almamızı sağlar. Halimiz olmadığı zaman yaşam fonksiyonlarımızı ve görevlerimizi yerine getiremez ve hep uyku halinde oluruz. Çalışmak bir tarafa ayakta duracak halde bile olamayız, normal faaliyetlerimizi yerine getirmemiz mümkün olmaz. Kendimiz fizyolojik ve psikolojik olarak iyi, dirençli ve enerjik olmadığımız gibi karşımızdakilere de olumsuz bir etki vermiş oluruz, bu da toplumdaki değerimizi düşürür.

Her Şeyin Başı Sağlıklı Yaşam

Şayet kendi sıhhatimize iyi bakamazsak, iyiliğimizi tehdit edecek unsurlara dikkat etmezsek kazandığımız paradan daha fazlasını hastanelere harcama durumunda oluruz. Her geçen zamanda ömrümüz dayanılamayacak ve katlanılamayacak hale gelecektir. Yukarıdaki açıklamalardan hareketle diyebilirim ki: sıhhatimiz sahip olduğumuz en kıymetli hazinedir bizim için. Tüm isteklerimizin, hayallerimizin veya amaçlarımızın gerçekleşmesi buna bağlıdır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.