Uzman Tabip

Spor Yapmadan Önce Doktor Kontrolü

25.03.2019
613
Spor Yapmadan Önce Doktor Kontrolü

Spor tüm insanlar tarafından faydalı, sağlıklı, ömür uzatan ve kaliteli yaşam için olmazsa olmaz olarak bilinir. Bu tanımların tamamı spor için söylenebilir ve daha fazla faydası olduğu da eklenebilir. Herhangi bir spor branşını ya da yalnızca yürüyüş yapıyor olabilirsiniz, yaptığınız tüm egzersizler kas ve kemik yapısı için faydalı olacaktır. Sporun bu faydalarının yanında zararlarının olabileceği veya tehlikeli sonuçlar doğurabileceği de bir gerçektir. Bunun dikkate alınması gerekir, bu nedenle kişi spora başlamadan önce mutlaka doktor kontrolüne gitmeli ve gerekli tavsiyeleri almalıdır.

Spordaki Tehlikeli Durumlar

Kişi eğer doktor kontrolüne gitmeden bir spor branşına başlıyor veya doktor kontrolüne gittiği halde gerekli olan tedavi ve önerileri yerine getirmiyor ise bu durum kişinin ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir. Bu riskler direnç çalışmalarında sakatlıklar, yüksek efor harcanan egzersizlerde kalp krizi, böbrek hastalıkları bulunan bir kişi için su tüketiminden kaynaklanacak problemler gibi ciddi risklerdir. Kişinin mutlaka doktor tarafından verilen önerilere uyması eğer doktor uygun görmüyor ise seçtiği spor dalından uzak durması gerekmektedir.

Kişinin spor öncesi yapılan kontrol ile ortaya çıkan problemlerini görmezden gelmesi hayatını riske atacak, kişinin istemeyeceği sonuçlar doğuracaktır. İnsanlar doktor kontrolüne gitmek yerine kendi hislerine dayanarak sağlığı hakkında fikir belirtebiliyor ve bu durum sonradan ortaya çıkan hastalıklar veya duyarlılıklar test edilmediği için ciddi problemlere neden olabiliyor, kişinin bu davranışı hayatını riske attığı için oldukça yanlıştır.

Doktor Kontrolünden Sonra Spor

Kişi doktor kontrolüne gittikten sonra spora başlamak konusunda kararlılığı devam ediyor ve doktor tarafından bu durum yapılabilir olarak değerlendiriliyorsa spora gönül rahatlığı ile başlayabilir. Kişi spora ilk defa başlıyor ise bir uzman desteği almalı ve hızlı ilerlemekten kaçınmalıdır. Spora kişinin en sağlıklı olduğu durumda başlansa bile oluşabilecek riskler varlığını sürdürecektir.

Bu yanlış egzersiz formlarının uygulanması veya kapasitenin üstünde bir direncin uygulanması ile oluşabilir. Spor öncesinde yapılan testlerde herhangi bir problem çıkmamış olsa bile düzenli aralıklar ile doktor kontrolünün sürdürülmesi oldukça gereklidir. Kişinin gönül rahatlığı ile ilerlemesi ve sporda sürekliliğinin sağlanabilmesi için bu kontroller kişiye yardımcı olacaktır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.